Samlex SAM1500C12
★★★★★ 4.9 148 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by 4horsemenpublications.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Modified Sine Wave Inverter, 30A Transfer Switch and a Two Stage 12V, 15 Amp Battery Charger
Brand Samlex America
Color Black
Wattage 1500 watts
Model Name SAM-1500C-12
Item Weight 4 Kilograms
Display Type LED Indicator
Model Number SAM-1500C-12
Output Power 1500 Watts
Power Source Battery Powered
BuiltIn Media 1500W Modified Sine Wave Inverter, 30A Transfer Switch, 2 Stage 12 VDC, 15A Battery Charger
Input Voltage 12 Volts
Output Voltage 115 Volts (AC)
Mfr Part Number SAM-1500C-12
Antenna Location Camping, Home, Recreational Vehicle, Road trips, Truck
Number of Outlets 2
Standby Power Shutoff High Efficiency
Peak Output Power Watts 3000
Energy Specifications Met UL
Electrical Output Waveform Modified Sine Wave
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
148 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (132)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)